0

Klasyfikacja hoteli

Zastanawialiście się kiedyś, co tak dokładnie określa, ile gwiazdek może umieścić sobie hotel przy nazwie? Niby wszyscy wiemy, że oznacza to klasę hotelu, czyli to, jaki poziom „luksusu” reprezentuje obiekt, ale jakie warunki powinien spełniać np. hotel w górach, aby można było powiedzieć że jest to hotel trzygwiazdkowy?

Aby obiekt mógł posługiwać się terminem hotel i otrzymał przynajmniej jedną gwiazdkę, już musi spełniać pewne wymogi. Poza dość oczywistym dostępem do podstawowej infrastruktury sanitarnej, powinien zapewnić gościom bieżącą ciepłą dobę przez całą dobę, musi mieć budynek wyposażony w windę powyżej 4 kondygnacji, a także powinien oferować gościom śniadania i dostęp do baru lub restauracji. Wymogów tych jest oczywiście więcej, choć oczywiście większość z nich jest dosyć oczywista, jeżeli myślimy o hotelu.

Hotel kategorii trzygwiazdkowej musi być wyposażony w parking strzeżony z miejscami dla niepełnosprawnych, mieć postój taxi w odległości max. 100m. Hotel musi mieć również łazienki przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a każdy pokój na określoną ilość osób musi mieć określony metraż. W standardach dla tej kategorii określono również takie szczegóły, jak ilość lamp sufitowych, czy wyposażenie dodatkowe takie jak zestawy do czyszczenia odzieży i obuwia, torby na bieliznę gościa złożoną do prania, telewizor, czy firanki w oknach oraz zasłony.

Jeżeli hotel chce się ubiegać o kategorię hotel pięciogwiazdkowy, jego standard musi już znacznie wyróżniać się na tle poprzednich kategorii. Hotele pięciogwiazdkowe są to obiekty luksusowe. Muszą być wyposażone np. w oświetlenie dostosowane do rodzaju i przeznaczenia pomieszczeń, wiatę, zespół odnowy biologicznej z rozbudowanym pakietem usług, czyli tzw. SPA, a także ekskluzywny klub hotelowy dla gości. Obiekty muszą również mieć na swoim terenie kantor oraz fryzjera i gabinet kosmetyczny, a także wiele innych wygód i luksusów.
O kategorii standardu hotelu, czyli de facto o przyznaniu odpowiedniej liczby gwiazdek decyduje Marszałek Województwa w konsultacji z odpowiednią komisją, w której znajdują się specjaliści z dziedziny hotelarstwa oraz przedstawiciele odpowiednich służb.

Powiązane:

  1. Filmiki sal konferencyjnych – hoteli Filmiki umieszczane na temat sal konferencyjnych hoteli to doskonała forma promocji swojej oferty. Klika przykładowych prezentacji: Rest Hotel oferuje: Centrum...
  2. Najciekawsze oferty hoteli W ofercie hoteli możemy znaleźć najbardziej zaskakujące rozrywki i formy wypoczynku. Oczywiście najczęściej znajdujemy standardowe oferty aktywności i rekreacji, takie...
  3. Oferty hoteli dla firm Hotele posiadają specjalne oferty dla firm organizacyjnych wyjazdy grupowe imprezy integracyjne wynajmujących sale konferencyjne organizują szkolenia konferencje. Warto zapoznać się...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?