0

Wybrane legendy o Bydgoszczy

Bydgoszcz jak praktycznie każda miejscowość w Polsce, posiada parę interesujących legend, dotyczących powstania miejscowości, herbu, czy czymś podobnym. Omówimy niżej kilka najbardziej interesujących według nas legend dotyczących cudownego Bydgoszczy. Pierwsza z nich mówi o dwóch braciach – Bydzie i Goście. Legenda mówi, że oni udali się w daleką podróż z samego południa kraju na przeciwległą północ. Bracia chcieli znaleźć idealne miejsce na osadę. Poszukiwania trwały naprawdę długo, ponieważ za każdym razem to co odnaleźli coś im nie pasował, a to brak rzeki, lasów czy dogodnego uwarunkowania obszaru. Wędrowali tak i wędrowali, aż pewnego razu dotarli do pięknego miejsca, leżącego nad Brdą, a wokół było mnóstwo lasów i jezior.

Ten widok tak im się spodobał, że od początku wiedzieli, że jest to miejsce, którego z tak ogromnym trudem szukali. Bracia założyli w tym miejscu swoją osadę, byli naprawdę szczęśliwi, a osadę nazwali od swojego imienia – Bydgost. W XII wieku gród przenieśli nad samą rzekę i od tego momentu gród tylko i wyłącznie rósł w siłę i potęgę, tworząc obecny Bydgoszcz. Kolejna opowieść opowiada historię powstania Herbu miasta. Herb Bydgoszczy składa się z bramy miejskiej, która jest zakończona trzema spiczastymi bramami, podniesioną broną i wpółotwartymi wrotami.

W zamierzchłych czasach głoszono, że wszystkie bramy, które prowadziły do miasta były non stop zamknięte i dodatkowo pilnie strzeżone. Wędrowcy, rycerze i przede wszystkim kupcy omijali miasto szerokim łukiem, myśląc, że jest ono nieprzyjaźnie nastawione, ponieważ jego bramy były cały czas zamknięte. Miasto przez takie czyny upadł finansowo, gdyż handel stał w miejscu. Po naradach zdecydowano, żeby jednak bramy otworzyć. Od tego czasu na pieczęciach kazano wyryć bramę z basztami i z półotwartymi wrotami, był to znak, że Bydgoszcz wita każdego dobrego człowieka z otwartymi ramionami. Od tego właśnie wziął się dzisiejszy herb Bydgoszczy. Następna legenda mówi o Łysej Górze oraz czarownicach. Otóż mówi się, że czarownice dawno temu miały swoje lokum na Grabinie. Kiedy jednak postanowiono, że na tym terenie zostanie założona osada, obecność czarownic była nikomu nie na rękę, dlatego też postanowiono je wypędzić.

Czarownice długą błądziły po Polsce, aż pod koniec XIV wieku do miasta – Bydgoszczy zawitały na miotłach i osiadły na Łysej Górze, by czynić przeróżne magie. Były jednak złe i rzucały klątwy na miasto. Postanowiono je jednak złapać i oddać w ręce kata, te jednak, kiedy się o tym dowiedziały w popłochu Bydgoszcz opuściły. Śladem po dziś dzień po nich jest ulica Karpacka, która prowadziła właśnie na Łysą Górę. I to by było na tyle z legend o mieście, żeby poznać ich więcej, trzeba osobiście do Bydgoszczy przyjechać. Koniecznie jednak przed przyjazdem należy zarezerwować nocleg w jednym z obiektów noclegowych – szczególnie polecane są Hotele Bydgoszcz. Możemy tutaj szczególnie polecić Hotel Brda, który ma naprawdę ciekawe położenie oraz wspaniale urządzone pokoje. Innym równie ciekawym obiektem będzie na pewno Hotel Park , który posiada zaplecze relaksacyjne dla gości hotelowych w postaci jacuzzi oraz basenu.

Trzeba jednak pamiętać, że Bydgoszcz do zaoferowania ma inne Hotele. Przy okazji zapraszamy do skorzystania z oferty sale na szkolenia Warszawa.

 

Powiązane:

  1. SALA KONFERENCYJNA, Bydgoszcz, sala do 50 osób SKK Sp. z o. o., znajdujący się w miejscowości Bydgoszcz, jest ośrodkiem dostosowanym do wynajmu sal pod organizację szkoleń, konferencji,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?