0

Jak zostać programistą ?

Dobry programista nie będzie miał problemów ze znalezieniem sobie dobrej pracy, która będzie pasować do jego zainteresowań oraz wymogów finansowych, zanim jednak tak się stań trzeba posiąść odpowiednie umiejętności oraz wiedzę.

Nabycie kwalifikacji w programowaniu nie jest prostą sprawą i z pewnością nie pomogą nam w tym studia informatyczne, ponieważ szkoły wyższe nie uczą programowania, a pokazują tylko różne możliwości pracy informatyka. Na studiach co prawda nauczymy się programować w C++ czy też pisać strony w PHP, lecz nie oznacza to, że dobrze opanowaliśmy, którykolwiek z tych języków.

Jeżeli postanawiamy zająć się programowaniem, na samym początku powinniśmy zadać sobie kilka pytań i dla własnego dobra szczerze na nie odpowiedzieć. Czy pisanie programów sprawia nam przyjemność? Czy posiadamy zdolności analityczne i czy matematyka niestanowi nam problemu? Czy jesteśmy wstanie nauczyć się czegoś do perfekcji oraz nieustannie dokształcać się w wybranej przez nas dziedzinie? Czy potrafimy pracować w zespole? Jeśli na każde z tych pytań odpowiedzieliśmy twierdząco, to być może praca programisty jest stworzona dla nas.

Istotne są tu początki, co prawda programowanie  jest sztuką, której tajemnice możemy zgłębiać w każdym wieku, to panuje tu zasada, że im wcześniej tym lepiej. W końcu młody umysł jest chłonny, więc szybciej przyswoi tą trudną wiedzę.

Równie istotny jest wybór stylu albo języka programowania – zalecane jest skupić się na jednym lub ewentualnie dwóch językach programowania i poznać je dokładnie, niż rozdrabniać się i znać kilka języków po trochu. I tutaj odstąpimy trochę od tematu, przypuszczalnie najlepiej jest, gdy od razu podejmiemy się nauki programowania obiektowego, niezależnie czy nam się tak podoba czy też nie. Metody te są obecnie bardzo modne, a programowanie obiektowe stosuje się praktycznie wszędzie nawet tam gdzie nie jest ono potrzebne. Wcześniej bądź później i tak spotkamy się z tym tematem, chyba że postanowiliśmy zająć się bardzo wąską specjalizacją taką jak przykładowo pisanie sterowników czy też programowanie w assemblerze. Podsumowując teorię programowania obiektowego musimy opanować na bardzo wysokim poziomie. Dobry programista powinien znać i rozumieć pojęcia typu enkapsulacja, dziedziczenie, czy też polimorfizm, a także musi wiedzieć kiedy te metody zastosować. O tym jak zostać programistą, można dowiedzieć się m. in. z serwisu www.informatyczne-it.szkolenia24h.pl.

Rzecz jasna sama teoria nie wystarczy, najlepiej jest więc uczyć się „obiektowości” na przykładzie konkretnego, popularnego języka programowania, takiego jak Java czy C++. Natomiast jeśli chodzi o nasz „główny język”, to należy go stopniowo opanowywać na poziomie mistrzowskim, przez cały czas dążąc przy tym do perfekcji oraz na własną rękę dokształcać się w jego specyfikacji. Należy jednak uświadomić sobie, że współczesne żywe języki programowania nie są statyczne oraz podlegają rozwojowi.

Brak powiązanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?