0

Praca w IT – fakty i mity

Praca w branży IT jest bardzo popularna szczególnie wśród młodych ludzi. Spodziewają się oni sporych zarobków, interesującej kariery zawodowej jak również swobody w pracy. Z tego powodu informatyka jak również kierunki jej pokrewne są mocno oblegane przez studentów. Jak wygląda praca w IT w rzeczywistości?

Według raportu firmy Sedlak & Sedlak osoby pracujące w branży IT zaliczają się do najlepiej zarabiających grup w Polsce. Niemniej jednak najmniejsze zarobki otrzymują serwisanci zajmujący się naprawami sprzętu albo sieci, czy też konsultacjami telefonicznymi (ich wynagrodzenie równa się okołu 2,5tys zł), natomiast obecnie najlepiej zarabiają programiści mało popularnych języków programowania (5-10tys zł) jak również dyrektorzy działów informatyki i informacji w dużych przedsiębiorstwach, którzy mają jeszcze większe wynagrodzenia. Na dobre zarobki mogą liczyć także projektanci stron oraz serwisów internetowych.

Praca w IT – fakty i mity. Lista najpopularniejszy faktów oraz mitów dotyczących pracy w IT.

 • Istotne jest ukończenie studiów informatycznych, najlepiej na renomowanej uczelni. Jest to prawda, a zarazem mit. Duże firmy, korporacje mogą wymagać ukończenia takich studiów, jednak i tak najważniejsze jest portfolio oraz praktyczne umiejętności jak również to jak nam pójdzie rozmowa kwalifikacyjna. Natomiast mniejsze firmy mogą generalnie nie zwracać uwagi na typ ukończonej szkoły.
 • Dobry informatyk zawsze znajdzie zatrudnienie. Częściowo jest to prawda, ponieważ znający się na swojej pracy jak również nieustannie dokształcający się informatyk, w miarę szybko znajdzie pracę w zawodzie. Inną kwestią są oferowane zarobki jak również inne warunki zatrudnienia, a tu już może być różnie wszystko zależy od branży, regionu, doświadczenia jak również konkurencji na rynku pracy.
 • Informatycy nieustannie pracują po godzinach, praktycznie nie opuszczając biura czy domu. Mit w informatyce tak jak praktycznie w każdym zawodzie wszystko zależne jest od specyfiki pracy, zadań zleconych przez szefa jak również umiejętności organizacji pracy.
 • Praca w IT wymaga nieustannego bycia na bieżąco, doszkalania się, również na własną. Prawda. Branża IT zmienia się w zaskakującym tempie, postęp jest tak wielki, że być naprawdę dobrze zorientowanym.
 • Każdy kto posiada pewną minimalną wiedzę może tworzyć profesjonalne strony www. Mit. Wiele firm tworzących strony narzeka, że rynek psują osoby, którym się tylko wydaje, że potrafią zbudować efektywną oraz prawidłowo działającą stronę internetową
 • Studia informatyczne zapewniają pracę w zawodzie. Mit, faktem jest, iż studia bardzo upraszczają sprawę, lecz niestety jeżeli nie będziemy uczyć się samodzielnie jak również pracować nad naszymi umiejętnościami to sam dyplom nam nie pomorze.
 • Każdy pracownik IT może pracować zdalnie. Mit. Wiele zależne jest od rodzaju jak również miejsca zatrudnienia, a także od rodzaju wykonywanej pracy. To fakt, że graficy, programiści czy tak zwani pracownicy help desk mogą wykonywać swoją pracę w dowolnym miejscu, choćby w domu. Jednak w wielu przypadkach wymagana jest ich obecność w pracy, istnieją również całe działy IT, w których istotna jest nie tylko obecność w pracy ale także schludny wygląd, punktualność czy umiejętności pracy w zespole.
 • Programiści oraz administratorzy mają być głównie geniuszami komputerowymi – ich sposób bycia oraz wygląd są bez większego znaczenia. Mit, choć czasem się to zdarza, aczkolwiek jest to raczej obraz maniaka komputerowego wykreowany przez kino. Administratorzy w szczególności muszą potrafić nawiązywać relacje interpersonalne na wysokim poziomie. Każdy pracownik IT musi zazwyczaj brać udział w szkoleniach oraz konferencjach.
 • Pracodawcy zwykle wybierają informatyków, z jak najwyższą wiedzą teoretyczną w danej dziedzinie. Mit. Liczą się przede wszystkim umiejętności praktyczne, a jeszcze bardziej doświadczenie.
 • Branża IT jest nudna, nie ma tu wyjazdów ani konferencji zagranicznych. Mit. Wszystko zależy od firmy, choć szefowie chętnie informatyków na kursy dokształcające, jak również do prac w innych filiach firmy.
 • Młodzi informatycy, a zwłaszcza programiści, nie mają szans na znalezienie od razu dobrze płatnej pracy. Po części jest to prawda, referencje jak również udokumentowane doświadczenie zawodowe są bardzo istotne. Choć często przeważyć może dobra prezentacja własnych umiejętności, portfolio osobiste, bądź wiedza jaką wykażemy się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
 • Programiści korporacyjni nie lubią być nazywani informatykami. Prawda. Jest to związane z prestiżem, a także z faktem, iż informatycy, którzy w firmach są ludźmi od wszystkiego, zarabiają znacznie mniej niż eksperci tworzący oprogramowania.

grafika: www.sxc.hu

Powiązane:

 1. Jak zostać programistą ? Dobry programista nie będzie miał problemów ze znalezieniem sobie dobrej pracy, która będzie pasować do jego zainteresowań oraz wymogów finansowych,...
 2. Sale szkoleniowe Warszawa  Inwestowanie w rozwój pracownika jest jedną z podstawowych czynności w celu poprawienia i usprawnienia funkcjonowania firmy. Z tego też powodu...
 3. Szkolenia Czym są szkolenia? Otóż pozwalają one uzyskać niezbędną wiedzę do prawidłowego funkcjonowania i działania w danej firmie. Dodatkowo można powiedzieć,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?